ראשי קוראנט פרק 13 כיצד נעודד אדם לעמוד על שלו?
כיצד נעודד אדם לעמוד על שלו?
פרק 13

يُثَبِّتُ اللّهُ الَّذِينَ آمَنُواْ بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِي الآخِرَةِ وَيُضِلُّ اللّهُ الظَّالِمِينَ وَيَفْعَلُ اللّهُ مَا يَشَاءُ (سورۃ ابراهيم, آية 27)

אלוהים יציב איתן את המאמינים כאשר ייתן להם מילים אמיצות בעולם הזה ובעולם הבא. את בני העוולה יתעה אלוהים, ואלוהים יעשה את אשר יחפוץ (סורת אברהם, פסוק 27).

חמזה התחבר לפני כחודש עם שני חברים חדשים, עאמר וסאמר. הם מבוגרים ממנו בשנה ולומדים בכיתה י"א אבל נראים הרבה יותר גדולים. בתחילה חשב שהם כבר סיימו את כיתה י"ב. לשניהם יש רישיון נהיגה באופנוע והם יכולים לקחת אותו לטייל בלילה, דבר שהוא אוהב מאוד. חמזה מעריץ את חבריו, שמסוגלים לנוע ממקום למקום בדרכים עוקפות ולברוח מהמשטרה מבלי להיתפס.
היום התהלך חמזה כשהוא זעוף משום שהוא רב עם חברו הטוב אכרם, שאמר לו שלחברים החדשים שלו יש שם רע. חמזה השיב לו שהוא סתם מקנא שיש לו חברים בעלי רישיון נהיגה ושהוא יכול לטייל אִתם ובעיקר, לצאת סוף-סוף מהכפר בלי השגחת הוריו.

כחודש לאחר מכן דפקו שוטרים על דלת ביתו של חמזה וביקשו ממנו להתלוות אליהם אל תחנת המשטרה. ההורים המופתעים שאלו את השוטר מה עשה בנם. השוטר השיב שחמזה מואשם בגנבה יחד עם עאמר וסאמר. חמזה נשבע שהוא לא עשה כלום. השוטר השיב שהוא יצטרך להתעמת עם חבריו, שהעידו שגם הוא השתתף בגנבה. חמזה פרץ בבכי ואמר לאביו, "אל תאמין להם. אתה מכיר אותי, בחיים לא לקחתי משהו שהוא אינו שלי. הם רוצים לסבך אותי יחד אִתם". ואז צייד אביו של חמזה את בנו בספר הקוראן וציווה עליו לקרוא את פסוק 27 מסורת אברהם: "אלוהים יציב איתן את המאמינים כאשר ייתן להם מילים אמיצות". "עכשיו אין לך ממה לפחד", הוסיף.

הסבר: נכון שחמזה לא היה צריך לחבור מלכתחילה אל חברים אלה אבל בהנחה שדבריו אמת והוא לא גנב דבר הרי יפה נהג אביו שהעניק לו את כוח הקוראן שיסייע לו לדבוק באמת ולעמוד על שלו. פעמים רבות בחיים אנשים נקראים לעמוד על שלהם לנוכח האשמות שאין להן שחר. ברגעים אלה קיימת סכנה שאדם יודה בדבר שלא עשה או שלא יאמר את האמת שלו די בתקיפות. והנה בא הקוראן ומצווה על המאמינים לנהוג באומץ ולעמוד על האמת שלהם ולא לוותר משום שזה רצונו של אלוהים.