ראשי קוראנט פרק 13 כיצד נעודד את קבלת השונה?
כיצד נעודד את קבלת השונה?
פרק 13

وَلَوْ شَاء اللَّهُ لَجَعَلَهُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَكِن يُدْخِلُ مَن يَشَاءُ فِي رَحْمَتِهِ وَالظَّالِمُونَ مَا لَهُم مِّن وَلِيٍّ وَلَا نَصِيرٍ (سورۃ الشورى, آية 8)

לו רצה אלוהים, היה עושה את כולם אומה אחת, ואולם הוא פורש את רחמיו על אשר יחפוץ, ובני העוולה לא ימצאו מגן או מושיע (סורת המועצה, פסוק 8).

 

פאדי, תלמיד כיתה ו', הוא ילד חריג מבחינה פיזית וגם מבחינה שכלית. מסיבות למיניהן הוא נשאר ללמוד בכיתה של ילדים רגילים ולא הועבר לבית-ספר מיוחד. פאדי נמצא בתחילת גיל ההתבגרות וגופו משתנה כמו גופם של חבריו. על כן מוגבלותו וחריגותו בולטים יותר. תנועתו המסורבלת ודיבורו הלקוי ניכרים יותר בגופו הגדול ובקולו העבה. הילדים צוחקים לאופן הליכתו ולצורת דיבורו. כשהוא מדבר כולם מסתכלים זה על זה ועושים סימנים. יש כאלה שהולכים אחריו ומחקים את הליכתו. כשהילדים צוחקים על פאדי הוא בוכה בשקט ולא אומר לאיש דבר. עלבונות ופגיעות הוא מבין, ובעיקר מרגיש, לא פחות מכל אחד אחר.
מורי בית-הספר היו ערים לבעיה והחליטו לערוך פעילות בכיתה שתעזור לתלמידים לקבל את החריג והשונה. הפעילות נפתחה בהקראת פסוק 8 מסורת המועצה: "לו רצה אלוהים, היה עושה את כולם אומה אחת, ואולם הוא פורש את רחמיו על אשר יחפוץ, ובני העוולה לא ימצאו מגן או מושיע". לאחר מכן התקיים דיון בכיתה על הבדלים בין התלמידים ובין אנשים בכלל ועל כך שאלוהים יגמול טובה למי שמקבל את השונה ולא למי שבז לו ופוגע בו.

 

הסבר: פסוק נפלא זה חשוב שייכתב על קירות כל כיתה בכל בית-ספר. בכל כיתה יש תלמידים מוכשרים ותלמידים מתקשים, תלמידים שטובים בספורט ואחרים שטובים בלימודים, כאלה שיש להם הרבה חברים והם מקובלים חברתית וכאלה שהם דחויים ובודדים, שלא לדבר על חריגויות קיצוניות יותר. את כולם ברא אלוהים והקוראן מצווה עלינו לקבל ולכבד אותם. מובן שהפסוק הזה גם מצווה עלינו לקבל אנשים ממשפחות אחרות, שבטים אחרים, עמים ודתות אחרים ולכבדם, משום שכולם ילדיו. ומי שלא ינהג כך ייענש בידי אלוהים. יפה נהגו המורים שערכו בכיתה פעילות חשובה זו ופתחו אותה בפסוק היקר הזה מן הקוראן.