ראשי קוראנט פרק 1 מה נכתוב על כרזה לשבוע התרמה?
מה נכתוב על כרזה לשבוע התרמה?
פרק 1

وَلاَ يُنفِقُونَ نَفَقَةً صَغِيرَةً وَلاَ كَبِيرَةً وَلاَ يَقْطَعُونَ وَادِياً إِلاَّ كُتِبَ لَهُمْ لِيَجْزِيَهُمُ اللّهُ أَحْسَنَ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ (سورۃ التوبة, آية 121)

כל אימת שיוציאו הוצאה קטנה או גדולה, או יעברו כברת דרך כלשהי, מיד יירשם הדבר לזכותם. אלוהים ייתן להם את שכרם על כל הטוב שעשו (סורת ההצהרה, פסוק 121).

 

אחמד, הלומד בכיתה ו', הוא תלמיד מצטיין. לאחרונה חלה התדרדרות בלימודיו. הוא אינו מרוכז והפסיק לכתוב בשיעורים. היועצת הפנתה את אחמד לבדיקה רפואית. הרופאים בדקו אותו והפנו אותו לסדרה של בדיקות, ונמצא שהוא לוקה בגידול במוח שפוגע בראייתו. הרופא המליץ שאחמד יקבל תרופה יקרה שאינה נמצאת בסל התרופות. כמו כן עליו לעבור סדרת טיפולים כימיים. הוריו של אחמד שקעו בדיכאון. הם אנשים פשוטים שמשתכרים משכורת חודשית ולא היה להם כסף לתרופות ולטיפולים היקרים. האם חשה חסרת אונים ופרצה בבכי.

 

היועצת החליטה לקיים שבוע התרמה לטיפולים של אחמד, אבל הוא סירב בטענה שבני המשפחה לא מסכנים. "אני מעדיף למות ולא לקבל כסף מאנשים. מה יגידו החברים, שאני מקבץ נדבות? איזה בושה!" כששמעה זאת היועצת היא פתחה את ספר הקוראן בסורת ההצהרה, פסוק 121, והקריאה לאחמד: "כל אימת שיוציאו הוצאה קטנה או גדולה, או יעברו כברת דרך כלשהי, מיד יירשם הדבר לזכותם. אלוהים ייתן להם את שכרם על כל הטוב שעשו". כששמע אחמד את הפסוק הזה הוא התרצה והסכים שייערך שבוע התרמה בעבורו. על שלט ההתרמה נכתב "כל אימת שיוציאו הוצאה קטנה או גדולה, או יעברו כברת דרך כלשהי, מיד יירשם הדבר לזכותם. אלוהים ייתן להם את שכרם על כל הטוב שעשו".

הסבר: בחברות מסורתיות הבושה הוא רגש חזק מאין כמוהו, שלא כמו בחברה המודרנית, שבה כל אדם חי לעצמו ופחות מושפע ממה שחושבים או אומרים עליו. אחמד מתבייש מאוד בכך שלמשפחתו אין די כסף לטפל בו ושאחרים צריכים לתרום בעבורו ובכך להציל את חייו. הוא חושש שאולי יאמרו לו חבריו שהוא חי בזכותם, שאולי עכשיו הוא יחוב לכולם את חייו, ומקננים בו עוד רגשות לא פשוטים כלל וכלל. ההתרמה פוגעת בתחושת הגאווה שלו. פתאום הוא זקוק לעזרה. והנה באה היועצת ובאמתחתה פסוק קוראני יפה ומלמדת את אחמד שהעזרה לזולת היא מצווה מן הקוראן. ואלה שיעזרו לאחמד מעשיהם ייזקפו לזכותם כך שלא אחמד ישלם את המחיר כי אם אלוהים. עכשיו מבין אחמד שמחלתו אמנם באה מאלוהים אבל גם הצלתו תבוא ממנו. בכך תורם הקוראן ותרמה היועצת, שהשתמשה בקוראן כדי לשכנע את אחמד לקבל את עזרת הקבוצה. עכשיו כולם משפחה אחת.